27 Test

Otázky:

  1. Může běžný klient získat od centrální banky úvěr úročený diskontní sazbou?
  2. Pokud se americké ekonomice v roce 2000 dařilo výrazně méně než v předchozích letech (měřeno tempem růstu HDP), bude v roce 2001 zvyšovat diskont nebo snižovat?
  3. Může některá centrální banka mít diskont 0%?

Řešení:

  1. Pokud si uvědomíme, že centrální banka není podnikatelský subjekt a nemá zájem mít přímé vztahy ke konečným klientům, pak určitě odpovíte, že za diskont úvěr u centrální banky neseženete (v podstatě není pravděpodobné, že byste sehnali vůbec nějaký úvěr u centrální banky). Centrální banka používá diskont jako základní úrokovou sazbu vůči komerčním bankám.
  2. Při poklesu výkonnosti ekonomiky má centrální banka zájem podpořit obnovení ekonomického růstu zlevněním peněz. Fed (federální rezervní systém, který v USA plní funkce centrální banky) proto na jaře 2001 ústy svého guvernéra Alana Greenspana několikrát snížil diskont (z 6% postupně až na 5%).
  3. Zdá se vám tato otázka nesmyslná? Pak vězte, že japonská centrální banka v březnu 2001 po několikaleté vleklé krizi hospodářství a kritickém poklesu japonské burzy přistoupila k extrémnímu opatření a reálně vyhlásila diskontní sazbu 0% (japonské banky si tedy mohou půjčit úvěr bez úroku).

 zpět na stránku výuky         další test